Защо хардуерът поддържа по-високи температури под 10-ка?

22 мнения в тази тема

Публикувано (Редактирано)

Реших днеска да инсталирам 10-ка, за да тествам някои неща (едно от които - дали ще ми детектне телефона) и с помощта на АИДА64 установих, че под 10-ката видеокартата, процесорът и дънната платка поддържат по-високи температури в idle режим. В момента (с 10-ката) са съответно 30, 38 и 38 градуса. За сравнение - под 7-ца температурите са съответно 22 до 25, 30 до 32 и 28 до 32 градуса (това са температури в idle режим, когато не гледам нито филми, нито играя игри, само сърфирам из нета).

Няк'ви идеи защо под Уиндоус 10 се задържат по-високи температури?

Редактирано от rado84
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

А пробва ли с друга програма за да потвърдиш показанията?

Редактирано от Пламен Тодоринов
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Това си е от скапаната ОС. И аз се видях в чудо и изобщо не слушай съвети от сорта на "ама не ползвай този таск менджър, а онзи" . Системата е много наблъскана със всевъзможни глупости. Изчистването на повечето от тях значително ще облекчи работата на хардура ти. Аз имам латоп, който среща за първи път сериозни проблеми с ОС и това е с Windows 10. Внимателно наблюдавах по-агресивните процеси и с времето ги изчистих. Нагледен пример е едно Photos.exe, което адски много ми товареше процесора и РАМ-а, а в допълнение с часове ъплоудваше с по 500килобайта/сек на сървър на Майкрософт. Сега си отварям снимките с друг софтуер. Аз лично ползвам home версията и съм сериозно притеснен. От тазгодишните ъпдейти стана яка боза и съм доста ограничен откъм възможности, които мога да предприема. Например при мен липсва gpedit.msc и т.н В общи линии силно препоръчвам избягването на Windows 10 на потребителите, които ползват софтуер специфичен за системите на Microsoft,  а за потребителите на браузване, Фейсбук, филми и т.н., смея да кажа, задължително - Линукс дистрибуция.

Редактирано от Velislav Vasilev
4

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ето, колко ми товари процесора при Win 10 и то без грам да го оптимизирам. Освен това в момента работят включително и мои програми във фонов режим.  :) Винаги обичам да показвам и нямам особено навика да взимам проблемите под общ знаменател. Ако имам аз проблем, не означава, че и комшийката трябва да го има. :) 

c608b14f63db363c.jpg

Редактирано от Ground Zero SPL
2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Ми, освен да споделиш как го правиш. И само да споделиш как да е постоянно, а не така да стане 20 мин. след включването на компа и 1 седмица след инсталирането. Пък, и  да споделиш как да си ъпдейтна така "сигурната ОС" . Че след януарските ъпдейте се налага да пускам бекъп, защото видео от 5 мин. в YouTube върви по 30 мин. и най-важното - изчезва звукът. Сега, тез простотии там с драйвърите, със смяната на честотите и т.н. ги минах и няма ефект. В допълнение само да кажа, че нямам нищо кракнато, хакнато и т.н. Всичко е изтеглено и инсталирано само от официалните сайтове на производителите. Та, чисто и просто искам да си ползвам компа по предназначение така, както го ползвах с Windows 7 или с Линукс, но уви - няма Фотошоп. Пък и ако може да споделиш как да накарам таз ОС да спре да ъплоудва неща, които не са удобрени от мен. Тъкмо ще зарадваш целия свят, щото него това също доста го тревожи.

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Аз пък абсолютно не съм съгласен с теб Velislav Vasilev ,и не го казвам за да се заяждам или нещо подобно ,ти имаш конкретен проблем .Веднага мога да попитам тазо home версия от къде я изтегли ?? Другото е когато махаш вградани приложения винаги има опсаност да си счупиш системата ,защото обикновенно при десятката като махнеш едно от тях с някой изключения ти казва че още нещо янма да ти работи . Чиста инсталация с тулката на миктомеките е най-добрие вариянт .

1.Инсталираш

2.Ъпдейтваш

3.Махаш това което не ти трябва но чети първо кое ще ти счупи и какво не .

Ползвам десятката от както е излезнала с малки оптимизации за мен ,на мен си ми върши прекрасна работа аз съм с версия 1607 .

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

@Velislav Vasilev Моя Win 10 е инсталиран на 27.10.2016. Компютъра работи почти цял ден без да се рестартира и споменатите проблеми ги нямам.  Така, че колега не знам как да ти реша проблема, при положението, че не съм го срещал засега при мен. Win 10 е актуализиран до последната актуализация. Разбира се, подбирам си ги. Но тия големите актуализации по 700-900 МБ ги инсталирам. 

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Windows-а е от сайта на Майкрософт и е лицензиран. Пробвах и с преинсталация и пак така става. Ъпдейтва се, изчезва звукът и се омазва видеото. И.. Как си спрял ъпдейтите и на каква версия? Home версията няма gpedit.msc и опитах да използвам едно wushowhide.diagcab от сайта на Microsoft, но е безполезно. Намира си каквито си иска ъпдейти. Днес пак пусках бекъп, защото системата сама си тегли въпросните ъпдейти, а когато компа е оставен без да го пипам в продължително време, ги и инсталира. В допълнение да кажа, ако знаеш начин с констролиране на ъпдейтите, сподели го, но да е без инсталиране на софтуер, който да не е в официалния сайт на Микрософт.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Аз пък абсолютно не съм съгласен с теб Velislav Vasilev ,и не го казвам за да се заяждам или нещо подобно ,ти имаш конкретен проблем .Веднага мога да попитам тазо home версия от къде я изтегли ?? Другото е когато махаш вградани приложения винаги има опсаност да си счупиш системата ,защото обикновенно при десятката като махнеш едно от тях с някой изключения ти казва че още нещо янма да ти работи . Чиста инсталация с тулката на миктомеките е най-добрие вариянт .

1.Инсталираш

2.Ъпдейтваш

Ползвам десятката от както е излезнала с малки оптимизации за мен ,на мен си ми върши прекрасна работа аз съм с версия 1607 .

Не си съгласен, ама аз ще се аргументирам. От 5 години използвам едни и същи неща на компа. Обаче за тези 5 години доста се измени софтуерът и то до такава степен, че скоро ще се наложи да си купя нов хардуер. За капак, май ще се наложи да дойда до България да си го конфигурирам, защото навсякъде около мен продават хардуер с Windows и Office и ми отказват продажбата без софтуер. И най-нагло ми казват, че мога да си купя още една ОС. Да си имам 2. В нета не смея да купувам скъп хардуер, защото после не знам как стоят нещата с гаранцията. Пък за Windows 10 съм направо потресен. За какъвто и да е хардуер. Първо си купих една Лумия с 10-ка и на другия ден я върнах в магазина и си взех Галакси. Тез от Майкрософт бяха пуснали телефон на пазара, чиято батерия издържаше 12 часа с максимално енергийноспестяващ режим на телефона. Да не говорим, че WiFi изискваше рестарт на телефона, ако не го спра и изляза извън обхвата на съответния рутер. И в магазина ми казаха, че грешката била моя. Трябвало да си спирам WiFi на телефона като съм спирал да го ползвам. Представяш ли си!?!?

В допълнение с 10-ката за PC.. За какво са ми на мен Кортани, Едгета и т.н. и най-важното - защо е невъзможно да ги махна, след като не ги ползвам? Защо от Майкрософт ме карат да попълвам заявления каква информация да ми събират, като аз не искам да събират каквато и да било. Защо на компа един и същ софтуер натоварва различно при различните windows и защо естествено най-много товари при Windows 10... В момента съм с орязани апс като xbox, news и т.н., с максимално изчистен Windows, но уви - бързата скорост на вентилатора се включва в пъти по-често отколкото с друг Windows. Нали, да не говорим пък за сравнение с някаква Линукс дистро.. Там пък разликата е потресаваща, а единственото нещо, което ползвам и ме задължава да съм с Win, е продукт на Adobe. Според теб, колко от възможностите на твоята ОС и най-вече на наблъсканите в нея приложения използваш? Процентно. 2-3-5-50-70%? От ден на ден ни заливат с всевъзможна софтуерна помия и за капак ще си плащаме като пичове. И за помията, и за хардуера който да я носи. Ест, тази помия далеч не е дело само и единствено на Майкрософт.. Дори в цели области доста изостават, но полагат сили да наваксват.

4

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

сложи си windows 8.1 и няма да имаш проблеми,и при мен е същата ситуация - win7 и win10 дърпат около 1.5-2гб рам в idle,windows 8.1 - около 1гб.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

1.Инсталираш

2.Ъпдейтваш

Не си съгласен, ама аз ще се аргументирам. От 5 години използвам едни и същи неща на компа. Обаче за тези 5 години доста се измени софтуерът и то до такава степен, че скоро ще се наложи да си купя нов хардуер. За капак, май ще се наложи да дойда до България да си го конфигурирам, защото навсякъде около мен продават хардуер с Windows и Office и ми отказват продажбата без софтуер. И най-нагло ми казват, че мога да си купя още една ОС. Да си имам 2. В нета не смея да купувам скъп хардуер, защото после не знам как стоят нещата с гаранцията. Пък за Windows 10 съм направо потресен. За какъвто и да е хардуер. Първо си купих една Лумия с 10-ка и на другия ден я върнах в магазина и си взех Галакси. Тез от Майкрософт бяха пуснали телефон на пазара, чиято батерия издържаше 12 часа с максимално енергийноспестяващ режим на телефона. Да не говорим, че WiFi изискваше рестарт на телефона, ако не го спра и изляза извън обхвата на съответния рутер. И в магазина ми казаха, че грешката била моя. Трябвало да си спирам WiFi на телефона като съм спирал да го ползвам. Представяш ли си!?!?

В допълнение с 10-ката за PC.. За какво са ми на мен Кортани, Едгета и т.н. и най-важното - защо е невъзможно да ги махна, след като не ги ползвам? Защо от Майкрософт ме карат да попълвам заявления каква информация да ми събират, като аз не искам да събират каквато и да било. Защо на компа един и същ софтуер натоварва различно при различните windows и защо естествено най-много товари при Windows 10... В момента съм с орязани апс като xbox, news и т.н., с максимално изчистен Windows, но уви - бързата скорост на вентилатора се включва в пъти по-често отколкото с друг Windows. Нали, да не говорим пък за сравнение с някаква Линукс дистро.. Там пък разликата е потресаваща, а единственото нещо, което ползвам и ме задължава да съм с Win, е продукт на Adobe. Според теб, колко от възможностите на твоята ОС и най-вече на наблъсканите в нея приложения използваш? Процентно. 2-3-5-50-70%? От ден на ден ни заливат с всевъзможна софтуерна помия и за капак ще си плащаме като пичове. И за помията, и за хардуера който да я носи. Ест, тази помия далеч не е дело само и единствено на Майкрософт.. Дори в цели области доста изостават, но полагат сили да наваксват.

Напипал си верния път, знаеш ли колко много си прав, аз същото го обяснявах доста отдавна, ама имаше доста хора които не го проумяха. Ако наистина проблема тие е само продукта на Adobe то най-правилното решение да се разделиш с Windows е една друга операционна система, на която няма да и кажа името точно в този форум, но ти ще се досетиш лесно коя е :)

Редактирано от Насско
2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Е, как искаш да го проумее човек, който при него не прави проблем ? Е, това не мога го разбера. Защо карате хората да си сменят 10-тката, когато не им прави проблеми ? На тези които им прави - разбирам. Но често взимате нещата под общ знаменател. Затова не ви и слушат.... :)

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Е, как искаш да го проумее човек, който при него не прави проблем ? Е, това не мога го разбера. Защо карате хората да си сменят 10-тката, когато не им прави проблеми ? На тези които им прави - разбирам. Но често взимате нещата под общ знаменател. Затова не ви и слушат.... :)

Ми, явно има проблем. Според теб от какво му държи по-висока темперетура хардуера?

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

сложи си windows 8.1 и няма да имаш проблеми,и при мен е същата ситуация - win7 и win10 дърпат около 1.5-2гб рам в idle,windows 8.1 - около 1гб.

Ми, аз сега съм го оптимизирал под 1ГБ. След рестарт взима 0.8ГБ РАМ. Това на x46 home. Обаче има много бъгове. В менюто с VPN след няколко рекънекции ми изчезват бутоните. Няма къде да кликна да се закача или разкача отново. Също и при изключване на сервизи ми дава разни грешки. Чат-пат си пуска нещо самата ОС и компа зацепва за няколко секунди. А иначе в таск мениджъра всичко видимо е наред. Колкото до Windows 8.1 .. Не съм го качвал на мой комп досега и нямам наблюдения. А и също не ми се дават пари за още един лиценз. Таз 10-ка какво да я правя? 

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Ползвам 10-ка x64 Insider на домашния 8-годишен лаптоп и 10-ка x86 на служебния настолен без никакви оптимизации и не мога да съм по-доволен, всичко си работи прекрасно, никакви проблеми. Какво те притеснява Cortana, като за България не работи и е изключена.

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Velislav, Искам да те питам нещо:

1. От самото начало при инсталация на чисто копие ли ти прави така ?

2. След като се опиташ да го оптимизираш ли започва да прави така ? По някога за да оправиш нещо е възможно да скапеш и друго.

3. Да не би през Windows Update да се е инсталирал някакъв драйвер и да е омазал звука ? Възможно е и някоя актуализация да е създала конфликт с драйверите. Но това не се случва при всеки.

4. Ще споделиш ли колко рам имаш и какъв ти е процесора ?

5. Разгледай тази моя тема, а за home версията погледни от петия коментар по-надолу в темата... https://windows7bulgaria.com/topic/9562-как-да-изключим-автоматичните-актуализации-в-windows-10-или-да-си-ги-подбираме/

Редактирано от Ground Zero SPL
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Аз не съм в България, а в Шотландия и Кортана работи. Иначе и аз ползвам Windows 10 от почти година, но с различни проблеми.

erating System: Windows 10 Home 64-bit (10.0, Build 14393) (14393.rs1_release.160715-1616)
                 Language: English (Regional Setting: English)
      System Manufacturer: Hewlett-Packard
             System Model: HP 620
                     BIOS: Default System BIOS
                Processor: Celeron(R) Dual-Core CPU       T3000  @ 1.80GHz (2 CPUs), ~1.8GHz
                   Memory: 4096MB RAM
      Available OS Memory: 3996MB RAM
                Page File: 1571MB used, 3832MB available
              Windows Dir: C:\Windows
          DirectX Version: DirectX 12
      DX Setup Parameters: Not found
         User DPI Setting: Using System DPI
       System DPI Setting: 96 DPI (100 percent)
          DWM DPI Scaling: Disabled
                 Miracast: Not Available
Microsoft Graphics Hybrid: Not Supported

Лаптопът е със SSD

Проблемът се появи след ъпдейт. За сега реших временно проблема като схванах цаката на wushowhide.diagcab  Този фаил е от официалния сайт на Майкрософт и ми позволява да задавам кои ъпдейти да са "скрити" за системата. А иначе след преинсталация, този проблем го няма. Преинсталирам винаги по един и същ начин - следвам инструкциите от сайта на Майкрософт. А те са: тегля един тул за Windows. Пускам го, той сам си намира ISO образа, сам си форматира и настройва флашката. После рестартирам и процедурата ви е ясна. И всичко е ток и жица до момента на ъпдейтването. Щом си качи всички ъпдейти и умира. Дори вече съм склонен да мисля, че не е от драйвър, защото се омазва хем видеото в YpuTube, хем звука. Изтеглих си чекер на DirectX версията от сайта на Майкрософт и мисля днес да ъпдейтна и да видя дали ще има разлики в двата лога от проверките.

Сега инсталирах ъпдейтите един по един. От 4-те налични, се оказа, че е Comulative Update for Windows 10 Version 1607 for x64-based Systems (KB3213986)

Филми и т.н. не сасичат. Само клиповете в YouTube имат огромен лаг и няма звук. Сравнявам двата лога на dxdiag в run и за сега видимите разлики са само в номера на релийза и драйвъра за камерата. От Windows 10 Home 64-bit (10.0, Build 14393) (14393.rs1_release.160715-1616) се смени на Windows 10 Home 64-bit (10.0, Build 14393) (14393.rs1_release.161220-1747), а webcam driver version се смени от 10.0.14393.0 на 10.0.14393.82 . За сега не виждам абсолютно никакви други разлики в двата лога.

Корекция!

Използвах Notepad ++ за сравнение на двата лога и намерих доста разлики. Включително във видео декодърите.

Редактирано от Velislav Vasilev
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Като оставим настрани проблемите покрай Windows 10, че не ми се обсъждат, защо е необходимо да са ти включени ъпдейтите, след като е очевидно от поне 1 година, че Microsoft пускат ъпдейти, които не са тествани достатъчно и често на различен хардуер се държат различно и често - негативно. Още нещо - от написаното от теб си правя извода, че ползваш предоставените от Microsoft драйвери за компютъра ти, което е огромна грешка.

Редактирано от Иванов
3

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Като оставим настрани проблемите покрай Windows 10, че не ми се обсъждат, защо е необходимо да са ти включени ъпдейтите, след като е очевидно от поне 1 година, че Microsoft пускат ъпдейти, които не са тествани достатъчно и често на различен хардуер се държат различно и често - негативно. Още нещо - от написаното от теб си правя извода, че ползваш предоставените от Microsoft драйвери за компютъра ти, което е огромна грешка.

И как да си набавя други драйвъри? Последните в сайта на HP са за Windows 7. Сега ще им флудя по форумите.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Точно че ъпдейтите не били тествани, няма как да се съглася че е вярно, защото всичко първо се тества от инсайдърите, и чак тогава се пуска до всички останали. Истината е че на сравнително съвременен хардуер Windows 10 върви най-добре, без никакво товарене или прегряване. 

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Истината е, че Microsoft удариха дъното и принудиха производители на хардуер да правят всичко съвместимо само с Windows 10, което е безумие. Истината е, че за първи път в цялата си история, Microsoft не желаят да направят операционната си система съвместима с по-широк кръг хардуер - както нов, така и малко по-стар. Истината е, че предлагат бъгави ъпдейти, които съсипват голяма част от потребителските системи. На част от тях - върви всичко перфектно. Рано или късно това, което надробиха ще им се върне като бумеранг. И началото беше провала им в смартфон пазара..

5

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Като гледам в официялния форум на Майкрософт какво става.. Картинката е доста потресаваща.

3

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване