HP Laptop Intel 10th gen. - не си открива диска

14 мнения в тази тема

Публикувано

Здравейте,

Изпадна ми една бройка HP Pavilion Laptop Model 15-cs3004nu
Лаптопа е с процесор Intel i5-1035G1, BIOS F.15, Storage: WDC PC SN530 SDBPNPZ-512G-1006

При опит за инсталиране на WIndows 10, в частта за избор на дял за инсталация, полето е празно, дялове няма.
Знам за проблема с драйверите от 11-то поколение на интелските процесори, но това е 10то...
Пробвах разбирасе с тегнеле на Intel RST и при инсталация да избера драйвера за да се инсталира и открие дяловете, но не, не иска.
Пробвах и с драйвер от тук - Цък, но същата работа. Излизат подходящи драйвери които мога да избера, но след избирането им, върти няколко секунди и ме връща отново в предишното меню за избор на дял(където е празно).

Решавал съм подобен проблем на 11то поколение, но тук не става.
Видях също че компа е бил (фабрично предполагам) с 11ка, която е счупена и не иска да зареди, която е и основната причина да се преинсталира. Пробвах и с инсталация на Win 11, но същият успех.

Ще съм благодарен ако ударите едно рамо! :)

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Да не би харда да е скапан. Казваш, че и при Win 11 не е зареждал. Просто устройството не работи.

Освен драйвъри има и хардуер.

Редактирано от stenly1307
1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Ми не.

В Биос промени настройките на виртуализацията на процесора и виж режима на SSD на какво е. Мисля, че трябваше да е на AHCI.

Имаше нещо такова. Преди време ми решиха този проблем тук.

Ще решим и твоя 

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Да, видях че на едни Acer-и са решили точно така проблема, ама това HP няма такава опция в BIOS-a
Направо ще кача снимки с менютата на БИОС-а случайно да не греша някъде.
Последната снимка е на драйвера на Intel RST който съм изтеглил по точния модел на лаптопа.

ПП: Пробвах Legacy Support-a и Включен и Изключен без резултат

Снимки: Цък

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Така съм се оправил, с изключване на виртуализацията и трябва да се появят още опции 

3

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Упс, това съм го пропуснал

Изключих опцията, запазих настройките на биос-а, рестарт, но не се появи нищо ново :/

Утре ще взема едно NVMe назаем да пробвам с него, дали ще си го открие тогава.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Упс, това съм го пропуснал

Изключих опцията, запазих настройките на биос-а, рестарт, но не се появи нищо ново :/

Утре ще взема едно NVMe назаем да пробвам с него, дали ще си го открие тогава.

1. Я запиши Live Windows-a на стрелец посочено в този урок Използване на буутващa WinPE флашка за инсталиране на Windows - Работа с ОС - Windows Bulgaria

От същия урок виж 7-мата поред снимка и отвори менюто с програми и намери програмата "Hard Disk Sentinel" и виж как ще покаже състоянието на SSD-то. Съвместима е със SATA SSD-та, мисля, че и такива като твоето SSD да разпознае.

2. Изключи опцията "да се показват само съвместими драйвери" и виж дали ще ти се появят и други. На мен един път ми се случи така наречен несъвместимия драйвер да ми свърши работа. Явно не напразно са я сложили тази опция. Явно понякога софтуера прави грешки и показва неправилния драйвер. Не знам в твоя случай дали е така. Но това е идеята - да разберем.

onCjj97.jpg

Редактирано от Ground Zero SPL
2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Диска се вижда, даже спрямо времето на работа си е чистак бърсак :D

hJvyByL.jpg

Това с всички несъвместими драйвери които излизаха го тествах вчера, но пак същата работа :/

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Значи диска ти е здрав. Изключваме възможността да е прецакан. Явно има някакъв трик щом е имал Windows на него инсталиран. Можеш да пробваш и през същия Live Windows. В точка 3 от същата тема е описано. 

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Пичове стана!
Благодаря Ground Zero SPL

Не стана точно с тази програма от урока а с WinNTSetup.

Давам малко инфо за бъдещa помощ.

С програмата от урока отново не показва дяловете, пробвах и с драйвера на Intel RST да ги покаже, но не.
За мое щастие програмата WinNTSetup успях да инсталирам ОС
При стартиране трябва да се изберат 3 неща:
 - дял за boot (тук избрах един от дяловете с големина 500 или 800МБ)
 - дял за Windows-a
 - и ISO файла
Start и след 2 минути вече искаше да се рестартира.
Стартирането мина през 2 рестарта, като при Windows Boot Manager трябваше да избера между Windows 10 Education(нямам никва идея защо точно този се е инсталирал и ще търся как да надграждам) и Windows 11(предполагам оригинално инсталирания)

Лесно, но за мен без възможност на персонализиране. Защото бих искал да изтрия всички стари дялове, и Windows-a да си създаде нови само тези които са му нужни. Предполагам пък че за това ще трябва сам да си ги създам, но за това ще трябва малко четене :)
И как пък реши да ми инсталне Education версията не знам....(може и аз да съм пропуснал нещо при конфигурирането :/ )
А и след инстала в Disk Management все още не иска да ми покаже дяловете :D , възможно е да иска още драйвери... голям нахалитет тоя Windows

Качвам няколко снимки от процеса - Цък

Живи и здрави! :cheers:

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Стартирането мина през 2 рестарта, като при Windows Boot Manager трябваше да избера между Windows 10 Education(нямам никва идея защо точно този се е инсталирал и ще търся как да надграждам) и Windows 11(предполагам оригинално инсталирания)

С този цифров активатор W10 Digital License Activation Script v7.0 става да смени както на Win 10, така и на Win 11

y2tTB7S.jpg

Редактирано от Ground Zero SPL
2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Screenshot-2022-05-23-174605.jpg

1 - форматира дяла/диска преди инсталация

2 - избор на версия на ОС

В Disk Management  виж дали имаш букви на дяловете и ги задай ръчно.

Програмата е с много възможности. С нея си инсталирах Вин11 на виртуален хард за тестове.

В WinNTSetup е включена и Bootice, с която можеш да си редактираш BCD файла.

viber-2022-01-21-19-42-28-403.jpg

Редактирано от tarlyo
2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

И как пък реши да ми инсталне Education версията 

Активирай онлайн с този легален жив ключ

Key: FNM8Y-BVMDW-PDX9X-9VQ37-BDWWH
Description: Win 10 RTM EducationN Retail
Sub type: [TH]res-v3285
 code: Online key
Time: 5/23/2022 9:52:03

След активацията може да отвориш скрипта като администратор
през командния прозорец и след рестарт на машината ще имаш активиран легална 10-ка 
про.

sc config LicenseManager start= auto & net start LicenseManager
sc config wuauserv start= auto & net start wuauserv
changepk.exe /productkey VK7JG-NPHTM-C97JM-9MPGT-3V66T
exit

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Благодаря много tyutyunchev, но реших проблема с изчистване на дяла и нов инстал :)

Та да, явно програмата WinNTSetup си е имала опциите, но моето първоначално пренебрежение и ниска вече вяра че ще стане нещо съм ги пропуснал. Благодаря tarlyo за разяснението!

Направих си още един опит с програмата, но този път форматирането го направих през Diskpart програмата в лайв диска.
Първоначално диска излизаше Unavailable, но след като го форматирах, си създаде коректните дялове и стана Online. Дори и основният дял от 375ГБ стана на 475ГБ.
Инсталирах през WinNTSetup вече с коректните стойности и опции, като след инстала и стартиране на ОС-то диска вече си се виждаше в Disk Management.
За теста реших да пусна една стандартна инсталация с флашка, да видя дали ще се покажат дяловете, и уви, всичко си се виждаше.

Та според мен проблемът е бил в някакво криво, счупено, ли не знам форматиране на самият диск, при което самата ОС не го четеше правилно.

Благодаря на всички отзовали се за моят проблем! :cheers:

3

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване