31 мнения в тази тема

Публикувано (Редактирано)

Тъй като въпросът ми относно охлаждането на "ssd m.2" дисковете остана отворен, позволявам си да го пренеса тук, за да не оспамваме другата тема.
Иванов, благодаря за отговорът. Това, което визирам като мнение на потребител, ще го копирам дословно тук.
"Взех 2бр. за моите SSD m.2 дискове, защото лесно стигат до 50 градуса когато е топло навън. Монтирах ги, но въпреки това няма почти никаква разлика в температурата им. Рисковано е при монтажа, защото трябва да свалите етикетите от вашите SSD-та и има риск в бъдеще да не се признае гаранцията им от другия продавач и да ги повредите ако не сте много внимателни."
Човека не казва с колко е намаляла температурата след поставянето на охладителите, но ако е 2-4 градуса, наистина не си заслужава. И.....питах и на други места, никой не можа да ми отговори от колко градуса започва да става опасно за диска. Де факто, дънната платка става също толкова гореща, пък и няма нищо. Ако температура под 60 градуса не е проблемна, тогава мога да не правя нищо. Иначе, охладители между 15 и 40 лева по сайтовете колкото искаш.

Редактирано от Йордан
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Screenshot_20210627_171929.thumb.jpg.ac6

Оperating temperature 0 - 70 градуса.

Non-operating temperature -45 - 80 градуса, каквото и да означава това.

Демек, според това което пише, тези твоите 53-55 градуса не са никакъв проблем.

Редактирано от Пламен Тодоринов
1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

...Гледам, че се предлагат пасивни охладители за m.2 дисковете, но потребители казват, че ползата от тях е минимална...

Със AsRock Z170 Extreme4 съм и слота за М.2 се намира...точно зад видеото...и дъни в плочката безмилостно.Няма никакъв поток там.

maxresdefault.thumb.jpg.b000ab415e1a2ae2

Не знам кой болен мозък е проектирал така дъното,но е факт,че още с буутването,плочката си държеше постоянни 50/55 градуса.При тежък гейминг скача над 60.

Взех си от въпросните охладители,точно този, и съм доволен от резултата.36/42 при буут/идле(ОС-то е на него) и около 50 при хард-гейминг.

Взимай и слагай смело.Имат в комплекта лепенки,виж постави ги кадърно и забравяш за проблема.

Изпитал съм го.

Редактирано от Чопаков
2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

M.2 Heatsink

С един такъв охладител от алиекспрес , свалих на моята Адата от подписа 10-15градуса. Температурите далеч не са 2-4градуса , както Mario1961 се притеснява. Толкова ще са , само когато не е под товар . По-новите дъна идват вече заводски с достатъчно масивни радиатори за М.2 дисковете , които си заслужават напълно и са дори още по-качесвени от китайчето за 10лв от линка. Така или иначе , въпросния диск вероятно ще надживее останалите компоненти от конфигурацията /просто защото те морално ще остареят/ , така че не виждам драми в това да им се постави по едно хубаво охлаждане и да работят постоянно хладни .    

Не че нещо  , но тия 50-55градуса на въпросния Samsung 980 PRO при един по-продължителен товар , далеч  не са максимума , който ще видиш през това лятото :)    

п.п. Имайте предвид  , че не малко хора от аликспрес в ревютата си, докладват за температури видяни чрез Aida64 . Тази програма за разлика от Hwinfo не показва максималната температура , до която е дсотигал чипа под товар , а само моментна . За това ако четеш коментарите там, често може да видиш много сериозни разминавания . Отделно самите радиатори , термо падовете , също играят основна роля за крайния резултат.  Така , че НЕ гледайте само по визия , при избора на heatsink за вашия М.2 диск.

п.п.2 Сега погледнах моя охладител е купуван за 3.87$ . Ако се разровиш повече , вероятно ще го намериш в сайта на сходна цена.

Редактирано от pepy86
4

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Айде и аз да се похваля с новата си придобивка! Но има и мегдан за оплакване. Както виждате на снимката, мястото му на дънната платка е над видео картата и под процесора. Проблемът е в това, че като подпъна компа на някоя тежка игра и температурата на диска отива на 53 - 55 градуса, докато останалите са с повече от 10 градуса надолу. От къде започва опасната граница? Гледам, че се предлагат пасивни охладители за m.2 дисковете, но потребители казват, че ползата от тях е минимална.

IMG_1008.JPG

IMG_1010.JPG

Да попитам само.....гледам че си взел PCIE - 4.0 при условие че дъното ти е PCIE - 3.0 ...няма да му използваш цялата скорос на писане и четене ......

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Благодаря на всички за отговорите! В крайна сметка поръчах това. Да видим какъв ще е резултатът.

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

А не може ли да се бодне едно вентилаторче 

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Благодаря на всички за отговорите! В крайна сметка поръчах това. Да видим какъв ще е резултатът.

Лепенките на диска не ги сваляй.Не пречат.

Отпадането на гаранцията ти е най-малкия проблем,с лепенката може да повдигнеш някой чип.Залепваш термопада отгоре и слагаш охладителя.

Най-лесно става при свалено дъно и монтирано ссд,лепиш лепенката на охладителя и внимателно фиксираш охладителя върху ссд-то,като съблюдаваш изрезката за придържащия винт да се фиксира до винта.Развиваш винта,сваляш ссд-то,слагаш задния панел и заключваш със скобите.

Редактирано от Чопаков
2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Да попитам само.....гледам че си взел PCIE - 4.0 при условие че дъното ти е PCIE - 3.0 ...няма да му използваш цялата скорос на писане и четене ......

М.2 слота е 3.0х4

Ще се побърка от скорости пича.

Инсталация на Уин за под 5 мин.

Стартиране на системата (без заключен екран) под 10 сек. до десктопа.

Инсталиране на програми за секунди.Ъпдейти за минута.

Бързодействие-умопомрачително(сравнено със Sata 3)

Редактирано от Чопаков
1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Чопаков мисля че имаше удължител за м.2 за преместване на по удобно място.А видя ли скороста на по-обемната карта https://www.vali.bg/bg/compare?products=19713,19658

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Чопаков мисля че имаше удължител за м.2 за преместване на по удобно място.А видя ли скороста на по-обемната карта https://www.vali.bg/bg/compare?products=19713,19658

Не се учудвам да има удължители.Подобно на картите е пак вид лентов кабел.

А скоростите ме изумиха.Моята е на 2800МВ/s и се радвах,а тази е супер.Но да,при тия ссд-та скоростта е пряко свързана с чиповете-колкото повече чипове(обем) толкова и скоростта расте.

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

М.2 слота е 3.0х4

Ще се побърка от скорости пича.

Инсталация на Уин за под 5 мин.

Стартиране на системата (без заключен екран) под 10 сек. до десктопа.

Инсталиране на програми за секунди.Ъпдейти за минута.

Бързодействие-умопомрачително(сравнено със Sata 3)

Да обаче диска не е ли 4.0 х 4 а ?   При  3.0х4 каква  е скороста ?

Редактирано от thebullet
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Абсолютно същия охладител като моя , само че с различен надпис и безумно надута цена. Смятай тия от Плесио какви надценки слагат . Както и да е, важното е да останеш доволен. Ако случайно имаш хубави термо падове с по-висока топло-проводимост , може да поставиш тях вместо тези от комплекта . Ефекта ще бъде още по-добър . Ако ми остане време , мисля да я прабвам тая манипулация , какво подобрение ще докара на моя диск. Така или иначе имам Grizzly minus8 падове , както няколко парчета Thermalright Odyssey,

Редактирано от pepy86
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Не може да е минимална, има дори процесори с пасивни охладители. Моето дъно например си пристигна с прекрасeн охладител за  m2 SSD-то

asrock-main-board-desktop-b365-s1151-4xd

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

pepy86, за добро или за лошо, обадиха ми се от Плесио да ме информират, че нямат наличност от този модел и аз анулирах поръчката, щото нищо друго при тях не ми хареса, а бях на същото мнение като теб, че цената е много висока. Поръчах си друг - този. Цената е наполовина и изглежда добре. Обгръща диска отвсякъде. До ден - два трябва да дойде и като го монтирам, ще направя тест с някоя тежка игра поне за час време. Ако температурата на диска остане под 50 градуса, ще съм доволен.

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Ще се радвам да споделиш резултат . Jonsbo , на скоро ги рекламираха обстойно в Gplay , така че дано да удовлетвори твоите очаквания . А цената е повече от ОК.  

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Пак ще имам нужда от вашата помощ! Пристигна охладителя, обаче.....в комплекта има 2 бели и 2 сиви лентички. Всички имат двустранно слой безцветно фолио, което вероятно трябва да отлепя преди да ги използвам. Белите са по-дебели, а сивите по-тънки. Сега.....индианският ми въпрос е, :що, какво, къде, кога и как да залепя?! Трябва ли и белите и сивите да влязат в употреба? Коя от коя страна? Или само едните? Няма да правя нищо докато някой не ми отговори, за да не сбъркам нещо. Благодаря предварително, на отзовалият се!

IMG_1015 – 1.JPG

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Фолито се маха задължително . Няма значение кои падове ще поставиш . Щом са с различна дебелина , предполагам производителя се е застраховал с цел всеки м.2 диск да е съвместим за неговия хиитсинк. Дори комбинация от двата да ползваш (1-сив от долу и 1 бял от-горе) все тая . Няма никакво значение. Важно е да контактува перфектно с чиповете на диска и със самия радиатор.  Едва ли са някои висок клас тия термо падове , но ако не разполагаш с други монтирай смело и не го мисли . В крайна сметка м.2 диска трябва да е ''обвит'' и от двете страни с термо падове , които от своя страна да са добре притиснати съм алуминиевите/металните/ елементи на охлаждането .

Редактирано от pepy86
3

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Готово, вътре е! Едно сиво отдолу и едно бяло отгоре и стана перфектно. С двете бели нямаше да може да се затвори. Сега остава само теста. Благодаря, pepy86!

П.П. Начална температура - 35 градуса!

П.П.2 След 2 часа и половина здраво натоварване - 55 градуса! Значи, файда никаква от това охлаждане!

IMG_1016 – 1.JPG

Редактирано от mario1961
3

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Преди това , пак ли същите температури имаше ?

п.п. Ако не минаваш въпросните 55градуса , изобщо не се безпокой за м.2 диска. Нямаш никакво място за притеснение .

Редактирано от pepy86
1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Да, същите температури стигаше. Все едно не съм сложил нищо. А не е възможно аз да не съм направил нещо както трябва. Както и да е - точка по това. Остава така.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Така е защото ти всъщност го топлиш от видео картата, там радиатора не може да помогне вече, трябва ти по-добра циркулация на въздуха вътре, щом видео картата ти е като печка. Май Йордан предложи допълнителен вентилатор  (примерно на страничния капак срещу картата). Но така или иначе наистина 55 градуса са нищожни и няма да повредят M2-ката

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

При мен е на същото място и имаше ефект. Както споменах , 10+г радуса.  Но с тази разлика , че моя м.2 диск беше далеч по топъл от твоя преди да му монтирам въпросния хиитсинк .  Пробва ли atto-disk-benchmark и CrystalDiskMark тестовете ? Би ли споделил според hwinfo какви максимални температури достиигаш след последователен тест и на двете програми?   

Аз честно казано си мисля , че при теб плюса е Wraith Spire кулера  /или Wraith Stealth, не се вижда добре на снимката / , който също духа към м.2 диска ти.

Появснявам : Когато тестваш само м.2 диска на бенчмарк тест, процесора не се товари и в този ред на мисли , не смятам че покачва температурата, а точно обратното .

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

pepy86, няма как да ти отговоря на въпросите. Това, което съм правил е да пусна програмата "Hard Disk Sentinel", в лентата на задачите се появяват температурите на всички дискове и пускам играта. След като я спра, гледам показанията. А те съответно бяха (за 4-те ми диска): 55, 41, 39, 39 градуса. Това, което ме успокоява се вижда на снимката. Температурата е много далеч от посочените стойности.
А иначе.....Иванов е прав, че аз практически топля диска с видео картата и не знам дали охладителя не му вкарва топлина, вместо да я отвежда. Май беше по-добре да си ветрее свободно. Не смятам за нужно да си съсипвам прозрачният капак с допълнителен вентилатор, още повече, че кутията има 3 - един отпред, който вкарва въздух и два изкарващи, съответно отзад и отгоре (120мм).

01.jpg

Редактирано от mario1961
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Като стартираш Hwinfo задай отметка още в началото на  Sensors Only .  След това ще видиш данните на диска в следната последователност : моментни ; минимални ; максимални ; средни  темепратури .

Минимизираш програмата, пускаш тестовете , които ти предложих в предния пост и след като завършват ще видиш до какви максимални градуси е достигнал пиково твоя м.2 диск .

Аз ти гарантирам , че с този кулер си свалил поне едно 5-10 градуса . Ако не вярваш направи теста и след това демонтирай охладителя за да тесваш без радиатор , отноео по описания от мен начин . С HD Sentinel виждаш някакви моментни /що годе близки/ стойности , но не и максималните.  Разликата вероятно не е голяма , но е хубаво да се сравняват по този начин , за да се разбере каква действилна разлика има със и без хиитсинк.

1.jpg

2.jpg

Редактирано от pepy86
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване